Jakákoli havárie ve stoupačce v bytovém domě přispívá ke stresu jeho obyvatel. Týká se totiž celého domovního bloku, který je na stoupačku napojený.
V České republice a na Slovensku bylo v „budovatelském období“ po druhé světové válce postaveno obrovské množství bytových domů. Vyrůstaly prakticky v každém městě a objevovaly se i ve venkovských sídlech. Z této výhody těží mnoho rodin dodnes, mají k dispozici relativně pohodlné bydlení, s dostupnými službami a společenským vyžitím, ale má to i své problematické stránky. Kromě hluku či sousedských neshod to mohou být i odpadové stoupačky.
Když je na odpadovém potrubí v jedenáctipatrovém domě navěšeno v jednom vchodu přes třicet bytů, je to pochopitelně mnohem větší zátěž, než stoupačka v rodinném domě o dvou patrech. Zároveň tím v bytových stoupačkách „stoupá“ i pravděpodobnost nějakého karambolu, nejčastěji zanesení organickým, ale i mnohým mechanickým materiálem.
Čištění odpadových trubek a armatur ve stoupačkách vyžaduje odborný zásah, obvykle tu nezabírají chemikálie pro běžné čištění kuchyňských sifonů, usazené nečistoty se uvnitř celého systému likvidují frézováním či tlakovou vodou a vše se pak podrobuje prohlídce potrubními kamerami.
Specializovaná firma poradí, jak preventivně postupovat, aby k zanášení odpadů nedocházelo tak rychle, a svou roli samozřejmě hraje i ochota spolubydlících využívat zdravý selský rozum a nevhazovat do toalety nebo do dřezu, co vás napadne. Může se totiž stát, že příliš zanesené potrubí se musí celé vyměnit, což je dražší, než jeho čištění.
Instalatéři vyjíždí v takovýchto situacích do terénu v podstatě kdykoli, pokud je ohroženo zdraví osob a funkčnost celého bytového domu. Je k dispozici nonstop telefonní spojení a zásah lze objednat i o víkendech a svátcích. Čištění kanalizací zpravidla provádí firmy, které zajišťují i instalace či odstranění havárií plynu, vody a topení, je tedy vhodné takový kontakt vyvěsit v domě, aby byl k dispozici všem nájemníkům.