Rekonstrukce topení je vždy rozsáhlá záležitost a vyplatí se v tomto duchu uvažovat komplexně i s vyhlídkou do budoucna. Rozhodujete-li se o tom, jak systém koncipovat a máte, lidově řečeno, volné ruce a můžete přijmout více reálných možností, pak bychom vám rádi naznačili, proč do svého plánu zahrnout i topení v podlaze.
Tepelný komfort – jak jistě víte již z výuky fyziky na základní škole (pokud jste alespoň trochu dávali pozor), teplý vzduch stoupá vzhůru, neboť je lehčí, než ten studený. Na tomto principu pracují všechny horkovzdušné balóny, jinak byste se s nimi do oblak nemohli vznést. A tento jev samozřejmě pociťujeme i doma. Máme-li nainstalované radiátory pod oknem, co se stane? Teplý vzduch ihned bude stoupat vzhůru, kde se usadí u stropu, zatímco u podlahy bude chladněji. A tomu právě brání topení v podlaze, protože teplo bude stoupat od podlahy vzhůru po větší ploše. Zároveň se bude rovnoměrněji mísit se vzduchem studeným, a vy to pocítíte vyšším tepelným komfortem.
Estetické důvody – jedna z prvních věcí, které se v místnosti všimnete, je radiátor. Svým způsobem ji hyzdí, ať už je plochý plechový, nebo litinový žebrovaný. U topení v podlaze nic takového neřešíte, není vidět vůbec nic, není nutné nic zakrývat závěsem či záclonou. Podlahové vytápění pouze cítíte teplem od nohou.
Bosá chodidla – u nohou se na okamžik zastavme. Lidská chodidla jsou vybavena obrovským množstvím citlivých receptorů, proto jsme také na nich lechtiví. A ty receptory nám vhání do mozku jisté pocity – pokud se bosou nohou projdeme po studené dlažbě, nic příjemného to nebude, ale pokud se projdeme po teplém povrchu, a klidně to může být i kamenná vyhřátá dlažba, je to něco úplně jiného. Teplo od chodidel zároveň přispívá k lepší regeneraci organismu, k větší psychické pohodě a odbourávání stresu, který je dnes kolem nás takřka na každém kroku.